Parohia Alunu

• Parohia Alunu - Filia Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil

La 2 km de drumul judeţean 605 C ce leagă localităţile Alunu şi Alimpeşti, pe un vârf de deal într-o zonă izolată dar deosebit de frumoasă, se află biserica din satul Bodeşti. Este construită din lemn, pe temelie de piatră şi are hramul „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil”.

• Filia Sfânta Cuvioasă Parascheva

În tabelul bisericilor din lemn, întocmit de Radu Creţeanu, biserica cu hramul „Sfânta Cuvioasa Parascheva” din satul Igoiu, comuna Alunu, este datată 1752. Aceasta pare să fie, de alttel, data reală a ctitoririi monumentului, cu toate că alte surse documentare dau informaţii contradictorii asupra anului ridicării bisericii.

• Parohia Alunu

Denumirea comunei Alunu derivă de la specia de arbust numit „alun”, care este răspândit pe întreaga suprafaţă a localităţii. Cu ani în urmă, acest arbust era folosit la împletitul  coşurilor, obicei  pe care nu-l mai păstrează astăzi decât foarte puţini din bătrânii aluneni.